Zprávy

Basketbalistky Brna porazily ve Světové lize Havanu

Basketbalistky Gambrinusu SIKA Brno zvítězily ve svém třetím vystoupení ve Světové lize v souboji dvou neporažených týmů ve skupině A nad kubánskou Havanou 83:62 a do sobotního semifinále vstoupí z prvního místa. Brňanky rozhodly o svém úspěchu ve druhém čtvrtině, kdy soupeřky přehrály hlavně rychlými protiútoky.

Havana držela krok pouze v úvodních deseti minutách a stejném časovém úspeku po přestávce, kdy stačila odpovídat na koše českého týmu stejnou zbraní. Ve druhé čtvrtině nasadily basketbalistky Gambrinusu k trháku. Zpřesnily hru v obraně a po získání míčů vyrážely okamžitě do rychlých protiútoků.

„S touto taktikou měl kubánský tým značné problémy, neboť se nestačil vracet do obrany,“ uvedl trenér basketbalistek Brna Jan Bobrovský. Do poločasu získal český tým třináctibodový náskok 41:28.

Po změně stran sice našly na chvíli Kubánky způsob na brněnskou hru. Svým akcím dodaly rychlost, zpřesnily i koncovku. Třetí čtvrtina skončila nerozhodně 19:19. V závěrečné desetiminutovce ale opět převzaly taktovku Brňanky, které hrály kombinačně přesněji a soupeřkám nedaly naději na zvrat. Naopak se střelecky chytla Žirková, které se dařila střelba z tříbodového území.

„Pod hlavičkou Havany startuje v Samaře kubánská reprezentace, která vyhrála Panamerické hry. V první čtvrtině jsme také měli se soupeřkami problémy. Tým Havany v úvodu uplatňoval v podkošových soubojích svou výškovou převahu. Ve druhé čtvrtině se nám už dařilo i v podkošových soubojích a hlavní naší zbraní byly rychlé protiútoky,“ dodal trenér Bobrovský.

V brněnském týmu ještě nenastoupila druhá americká posila Nykesha Salesová, která do Samary přiletěla těsně před začátkem utkání.

„Se Salesovou počítám v sobotním semifinále. Velmi dobře dnes zahrála Miltonová, která dobře doskakovala a přesně zakončovala z podkošové vzdálenosti. Nedařila se jí ale střelba z větší vzdálenosti. Výborný výkon podal ale celý tým, hrajeme v pohodě,“ poznamenal Bobrovský.

Výsledek

Gambrinus SIKA Brno – Havana 83:62 (19:17, 41:28, 60:47).
    Nejvíce bodů: Miltonová 21, Žirková 17, Veselá 13, Machová 12, Vítečková 10, Kulichová 10 – Calderonová 14, Gonzalesová 13, Delgadová 11, Tizonová 10. Rozhodčí: Zavlanov (Řec.), Heines (Austr.) a Černovová (Rus.). Fauly: 17:21. Trestné hody: 21/14 – 17/13. Trojky: 5:5. Diváci: 500. Nejlepší hráčka: Miltonová.